ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

CHANTS POLYPHONIQUES σε cd?

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

CHANTS POLYPHONIQUES σε cd? Empty CHANTS POLYPHONIQUES σε cd?

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Κυρ 18 Νοε 2007, 2:08 pm

Ο πρώτος δίσκος όπου έτυχε να ακούσω πολυφωνικά - δεν κατάγομαι από Ήπειρο- ήταν γαλλικός, εισαγωγής στην Ελλάδα. Τον αγόρασα γύρω στο 1990 στο δισκοπωλείο του Ξυλουρη στην Πανεπιστημίου. Ο τίτλος είναι "CHANTS POLYPHONIQUES ET MUSIQUE D'EPIRE" και τραγουδούν τα Κτίσματα με κλώστη τον αείμνηστο Λάζαρο Τσιάβο- τέτοιο κλώσιμο δεν έχω ξανακούσει. Ο δίσκος είναι από τους πιο αγαπημένους μου αλλά και τους πιο χρησιομοποιημένους και πλέον τα χριτχρατς είναι ενοχλητικά πολλά. Άργησα να το γράψω σε κασέτα κι όταν έψαξα να αγοράσω καινούργιο δεν το βρήκα πουθενά. Ρώτησα στη "ΛΕΣΧΗ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ" που εισάγει δίσκους της εταιρίας OCORA κι έμαθα ότι ούτε στη Γαλλία υπάρχει και ούτε βγήκε σε cd που θα έλυνε το πρόβλημα της συντήρησης. Σκέφτομαι αν η ΑΠΕΙΡΟΣ θα μπορούσε να έψαχνε τη δυναντότητα αγοράς δικαιωμάτων έκδοσης του δίσκου σε cd στην Ελλάδα από τη γαλλική εταιρία. Αφού οι Γάλλοι φαίνεται ότι δεν νοιάζονται να το βγάλουν ίσως να παραχωρούσαν όχι ακριβά το δικαιωμα έκδοσης στη χώρα προέλευσης της ηχογράφησης. Σκεφτείτε το! Αν βγουν 1000 cd είμαι σίγουρος ότι γρήγορα θα φύγουν όλα.

ΒΑΣΙΛΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Registration date : 13/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

CHANTS POLYPHONIQUES σε cd? Empty Απ: CHANTS POLYPHONIQUES σε cd?

Δημοσίευση από ΑΠΕΙΡΟΣ Κυρ 18 Νοε 2007, 11:12 pm

Καλή η ιδέα αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει αποτέλεσμα. Έτσι κι αλλιώς προγραμματίζουμε να είμαστε στο Παρίσι τον ερχόμενο Απρίλιο για την προετοιμασία της σειράς ντοκιμαντέρ "ΠΟΛΥΦΩΝΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ" που πιθανά να έχει και γάλλους συμπαραγωγούς και, αν όλα πάνε καλά, σε ένα χρόνο θα έχει ξεκινήσει γυρίσματα. Θα έχουμε, ελπίζω, επαφή με την OCORA αλλά από την εμπειρία ανάλογης επαφής με εταιρία εδώ στην Ελλάδα για την επανέκδοση εξαντλημένου cd με πολυφωνικά τραγούδια διαπιστώσαμε ότι κάποιοι προτιμούν να κρατούν αραχνιασμένες μήτρες στις χαράξεις δίσκων παρά να τα επανεκδόσουν ή να παραχωρήσουν το διακίωμα επανέκδοσης σε τρίτους. Ας ελπίσουμε ότι πρόκειται για ελληνική ιδιομορφία η στάση της συγκεκριμένης, γνωστότατης εταιρίας και οι αμφιβολίες μας στη Γαλλία δεν θα επιβεβαιωθούν...

ΑΠΕΙΡΟΣ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1023
Registration date : 07/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης