Που πας κυρά μου...

Πήγαινε κάτω

Που πας κυρά μου...

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ Την / Το Δευ 24 Δεκ 2007, 2:47 am

η Σαμίου το έλεγε αλλά λέγαμε ήταν παραξενιά της. έπρεπε να χτυπήσει τη δική μας πόρτα για να την συμμεριστούμε εκτιμώντας ότι και λίγα λέει για την τσαλίγω και την κάθε τσαλίγω που τότε ίσως τη συμπαθούσαμε κιόλας. τότε η "γιαγιά" όπως την λένε οι μουσικοί της τα είχε πάρει με την ερμηνεία μικρασιάτικων από την εν λόγω αοιδό. τώρα εγώ την είδα να λέει με house electropop rave υπόκρουση ηπειρώτικα τραγούδια και μου σηκώθηκε η τρίχα. "ο ήλιος βασιλεύει κι η μέρα σώνεται", "το φεγγάρι κάνει βόλτα στης αγάπης μου την πόρτα" με κάκιστα, ηλεκτρόπληκτα bit. που πας κυρά μου! τι σούκαναν τα ηπειρώτικα; τα ρώτησες; που την πήρες την άδεια να τους πετάξεις τα ματάκια όξω; τι σούφταιγαν τέτοια τραγούδια; που παίρνει την άδεια ο κάθε αφρός της κάθε εποχιακής μόδας να διασύρει τέτοια τραγούδια ανάλογα πως του κατέβηκε στην κάθε του φάση. μόλις τέλειωσε την κακοποίηση του ηπειρώτικου τραγουδιού από τα χείλη της συναδέλφου της αοιδού στην εν λόγω συναυλία ακούστηκε το "είστε το πιο mad Kοινό"-συναυλία με τους micro για το mad σε τηλεοπτική μετάδοση... που πάς κυρά μου; respect! δεν είναι όλα για ξεπούλημα! σουχουν γράψει τόσα τραγούδια, μερικά τα λες και καλά-έστω αντάξιά τους-άσε τα ηπειρώτικα pleaseeeeeee και αυτό δεν είναι προσωπική παράκληση στην κυρά Λένη αλλά έχει πολλούς αποδέκτες, μα πάρα πολλούς ...confused
ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ! και αυτό δεν το γράφω σε στυλ προσοχή μην εγγίζετε αλλά όταν ακουμπάς τέτοια παράδοση κάντο με σεβασμό και ήθος. κατα πως τοκαναν οι μοντ πλαγκάλ, οι σόκρατες, ο χουλιαράς, η κωχ....

ΒΑΣΙΛΗΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Registration date : 13/11/2007

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: Που πας κυρά μου...

Δημοσίευση από ΔΑΝΑΗ Την / Το Δευ 24 Δεκ 2007, 1:36 pm

Ήθος; Λέξη άγνωστη σήμερα...

Και σεβασμός στην παράδοση; Έχει προ πολλού αντικατασταθεί με το εκμετάλλευση για να απομυζήσουν κέρδη και από το κοινό των "κουλτουριάρηδων". Να πείσουν πως εκτός από εμπορικό στίχο προσφέρουν και ποιότητα.

Φυσικά δεν είναι ζήτημα μην εγγίζετε... αλλά σωστής κριτικής του φαινομένου. Κι άλλο τόσο χρειάζεται δίπλα στην κακοποίηση να προβάλλονται τα θετικά πρότυπα. Προς ενημέρωση όσων τουλάχιστον έχουν πραγματικό ενδιαφέρον και ευήκοον ους.
ΔΑΝΑΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Registration date : 09/11/2007

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://educandus.forumotion.com/portal.htm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης