ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

20 χρόνια ραδιοφωνικές εκπομπές, γενέθλια!

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

20 χρόνια ραδιοφωνικές εκπομπές, γενέθλια! Empty 20 χρόνια ραδιοφωνικές εκπομπές, γενέθλια!

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Τετ 24 Δεκ 2008, 4:08 pm

ανήμερα Χριστούγεννα 1988 έκανα την πρώτη μου ραδιοφωνική εκπομπή. μια ζωντανή εκπομπή από ένα σταθμό που τότε εξέπεμπε δοκιμαστικά και μετά από λίγες μέρες κανονικά (8/1/1989), τον 902.
είχα γράψει νωρίτερα μια εκπομπή-πιλότο όπως λέγαμε τότε τα demo και την είχα δώσει σε εκείνους που διαμόρφωναν το πρόγραμμα του νεοσύστατου σταθμού (Παύλος Τσίμας, Δημήτρης Δανίκας). πήγα σε ένα στούντιο ενός φίλου στο Αιγάλεω μαζί με τον Νίκο Αρβανίτη, τον πρώτο μου ραδιοφωνικό συνταξιδιώτη, και γράψαμε τη δοκιμαστική μας εκπομπή που δώσαμε στο σταθμό. στην αρχή τρία τραγούδια για την πόλη. το πρώτο του μίκη- "όμορφη πόλη, φωνές μουσικές". μετά του μάνου χατζιδάκι "μια πόλη μαγική". τελευταίο του νιόνιου "κάτι μ'αρρωσταίνει σ'αυτή την πολιτεία". να σβήνουν το ένα μετά το άλλο σε νυχτερινούς ήχους της πόλης. μετά το πρώτο σπηκάζ: "ε-κπο-μπή". μετά Joan Baez "DIAMONDS & RUST", μετά ... μετά από ένα μήνα από την παράδοση του demo ένιωθα ότι είχε πάει στα σκουπίδια- άλλωστε ποιος ήμουν εγώ, χωρίς σχετική εμπειρία ή "όνομα" από αλλού, που θα έκανα εκπομπή. ξαφνικά τηλέφωνο του Δανίκα κάθιδρου "που είσαι, έχασα το τηλέφωνό σου και σε ψάχνω μέρες για να σου πω ότι σε δύο βδομάδες ξεκινάμε και με τον Παύλο ενθουσιαστήκαμε ακούγοντας τον πιλότο σου και έλα να τα πούμε τώωωρααααα!". κάπως έτσι βρέθηκα κι εγώ κάθιδρος με τη σειρά μου να κάνω δοκιμαστική τετράωρη εκπομπή ανήμερα Χριστούγεννα 1988.

αύριο κλείνουν 20 ολόκληρα χρόνια από την πρώτη μου ζωντανή ραδιοφωνική εκπομπή. 20 χρόνια μαγείας, γιατί σαν μαγεία, σαν ποίηση βιώνω το ραδιόφωνο. ένα μέσο που δεν το ανταλάσσω με την τηλεόραση, παρά την όχι λιγότερο παθιασμένη ενασχόλησή μου και με αυτή. αύριο πρωί μου ζήτησαν να κάνω μια έκτακτη Χριστουγεννιάτικη εκπομπή. έχω κάνει εκπομπές από τις 3 το μεσημέρι ως τις 4 τα χαράματα, πρωί ποτέ ζωντανή εκπομπή. παρότι λατρεύω το πρωινό φως, δεν είμαι καθόλου πρωινός τύπος. παρόλα αυτά, αύριο λέω να μην δώσω ηχοιγραφημένη εκπομπή για να αράξω χριστουγεννιάτικα και να ξυπνήσω ξεκούραστος. λέω να την κάνω ζωντανή την εκπομπή, έστω και άυπνος. τι να κάνουμε; ραδιοφωνικά γενέθλια είναι αυτά. και το ραδιόφωνο, αν δεν είναι ζωντανό, δεν θα το κάναμε με τίποτε... santa

αύριο, ανήμερα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ, 9 το πρωί. εσείς θα έχετε ξυπνήσει;

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 406
Registration date : 07/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

20 χρόνια ραδιοφωνικές εκπομπές, γενέθλια! Empty Απ: 20 χρόνια ραδιοφωνικές εκπομπές, γενέθλια!

Δημοσίευση από ΔΑΝΑΗ Τετ 24 Δεκ 2008, 5:22 pm

Φυσικά θα ξυπνήσουμε... Αξίζει θαρρώ τον κόπο με τόσα που μας έχεις προσφέρει δυο δεκαετίες τώρα να μοιραστούμε μαζί σου αυτά τα γενέθλια.

Καλά ταξίδια πάντα!

20 χρόνια ραδιοφωνικές εκπομπές, γενέθλια! Iiiiii21

Να είναι μακρύς ο δρόμος σου.

Γεμάτος περιπέτειες και γνώση...

Το θυμωμένο Ποσειδώνα μη φοβάσαι
τους Κύκλωπες και τους Λαιστρυγόνες.
Θα βρεις τέτοια πολλά στο δρόμο σου.

Μα τίποτα και κανείς δε θα σε βλάψει
αν δεν κουβανείς τα θερία μες στην ψυχούλα σου...

Εσύ, το νου σου στην Ιθάκη σου.

Καλά Ταξίδια!
ΔΑΝΑΗ
ΔΑΝΑΗ

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Registration date : 09/11/2007

http://educandus.forumotion.com/portal.htm

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης