ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αθήνα-Αετομηλίτσα....

Πήγαινε κάτω

Αθήνα-Αετομηλίτσα.... Empty Αθήνα-Αετομηλίτσα....

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Σαβ 05 Απρ 2008, 7:05 pm

ΑΘΗΝΑ-ΑΕΤΟΜΗΛΙΤΣΑ ο τίτλος σε ένα ένθετο σημερινής εφημερίδας με θέμα διαδρομές off road σε όλη την Ελλάδα. Μια διαδρομή που μας θυμίζει πολλά. Έτσι ξεκινούσε η 3η και η 4η ΔΙΕΘΝΗΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ. Πολλοί από εμάς ταξίδεψαν αυτή τη διαδρομή για να σμίξουν με το πολυφωνικό καραβάνι. Κι εμείς κάποιες φορές κάναμε το ταξίδι άλλες εποχές, άνοιξη κυρίως, για την προετοιμασία των καλοκαιρινών πολυφωνικών συνάξεων. Θυμάμαι τον Ηλία Φραγκάκη να κάνει αυτή τη διαδρομή το 2001 με τη μηχανή και να ξεπροβάλει - έκπληξη μπροστά μας στο ακριτικό Ντένισκο, την Αετομηλίτσα του χάρτη. Ήταν μόλις είχε φύγει ο Χρήστος, κοινός αγαπημένος φίλος, ο "κολλητός" μου στο Πολυτεχνείο. Paolo και Vittorio μας λέγανε έτσι "αυτοκόλλητους", διαρκώς με μια κάμερα στα χέρια. Τύφλα να έχουν οι Taviani... 25 Ιουλίου τον αποχαιρετήσαμε το Χρήστο. Είχα κατέβει από τη Θεσπρωτία σε πέντε ώρες για να προλάβω να τον αποχαιρετήσω. Ο Ηλίας μου είχε τηλεφωνήσει για να μου το πει. 28 Ιουλίου, λοιπόν, ο Ηλίας, δυο νύχτες μετά την κηδεία, να μας περιμένει στο Ντένισκο! Τόσα χιλιόμετρα με μια μηχανή. Αλληλοπαρηγόρια για το απίστευτο τέλος. Θυμάμαι κι άλλους κατοπινά φίλους να μας περιμένουν εκεί για να σμίξουν με το πολυφωνικό καραΒάνι. Την αγαπάω την Αετομηλίτσα. Το καταφύγιό της είναι και δικό μου καταφύγιο. Όταν θέλω να σωπάσω για να αφουγκραστώ τη μέσα μου βουή. Όταν θέλω να ξεθολώσω το βλέμμα και το μυαλό. Βρέχει έξω βροχή και μέσα νοτσαλγία...

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 406
Registration date : 07/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης