ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

"αυτό το ίσο σου αδερφέ είναι μεγάλο πράγμα"...

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

"αυτό το ίσο σου αδερφέ είναι μεγάλο πράγμα"... Empty "αυτό το ίσο σου αδερφέ είναι μεγάλο πράγμα"...

Δημοσίευση από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Δευ 28 Ιαν 2008, 3:41 pm

προχθές στην "ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ" ο ΨΑΡΑΝΤΩΝΗΣ έπαιξε δύο φορές ένα τραγούδι. "πούσαι πετροπέρδικά μου που πετάς στα όνειρά μου" οι μόνοι στίχοι του. λόγια και μελωδία μου πήραν το νου. χθες στις "ΦΩΤΑΨΙΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ ΟΧΘΗΣ" ταξίδεψα με αυτούς τους στίχους, ιχνηλατώντας το πέρασμα από τις πέρδικες μέσα στα τραγούδια. τραγούδια για τις πέρδικες. από Θάσο, Γράμμο, Επτάνησα, Χιο, Σαμοθράκη, Τρίκαλα, Λαγκάδια Αρκαδίας, Χανιά, Ρόδο, Ήπειρο. τέσσερα τα τραγούδια από την Ήπειρο. ανάμεσά τους μια επιτόπια ηχογράφηση στο Δολό Πωγωνίου. ήταν 2001, Αύγουστος και ήταν στο πλαίσιο της 3ης ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΠΟΛΥΦΩΝΙΚΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ. στο κτήμα του Φόρη, με τον τότε βουλευτή Κάρολο Παπούλια ανάμεσά μας. ένας όμιλος από την Πολύτσανη να τραγουδά. "ΤΡΙΚΑΛΙΝΗ ΜΟΥ ΠΕΡΔΙΚΑ" το τραγούδι. η πολυφωνική εκδοχή του τραγουδιού που κάποτε δισκογράφησε ο Σίμωνας Καράς στο Παλαιομονάστηρο Τρικάλων σε τσάμικο ρυθμό. στην ηχογράφηση, μόλις ο παρτής πάει να πάρει τη δεύτερη στροφή, ακούγεται -μόλις τόσο όσο να ηχογραφηθεί- ο γυριστής του ομίλου να λέει με παράπονο "δεν έχουμε ίσα". παίζει στην εκπομπή και θυμάμαι πλήθος ανάλογες στιγμές. ανάμεσά τους μια που κοινοποιήθηκε και στο φόρουμ, με το video της κυρά Όλγας όταν λέει "που νάταν οι άλλες οι φωνές...".

ισοκράτημα, η βάση του πολυφωνικού τραγουδιού. χωρίς αυτό το τραγούδι απομένει ανάπηρο. οι ισοκράτες σε ένα πολυφωνικό όμιλο, σε μια παρέα που τραγουδά πολυφωνικά, τουλάχιστον δύο. κάποτε να φτάνουν σε αριθμό διψήφιο. κι όπως λέγανε οι παλιοί, όσο περισσότεροι οι ισοκράτες τόσο περισσότερο "το τραγούδι πάει βρονταριά". ίσο που κάπου το λένε μπάσο. θυμάμαι τον Ντότη να λέει ότι τώρα που δύσκολα βρίσκει κάποιον να του κρατήσει το ίσο παίρνει το αμάξι και τραγουδά με βάση την τονικότητα του μοτέρ της μηχανής και έτσι το αμάξι του κρατάει το ίσο για να μπορεί να τραγουδάει. θυμάμαι κι ένα στίχο από ένα τραγούδι των MODE PLAGAL "αυτό το ίσο σου αδερφέ είναι πολύ μεγάλο πράγμα". όπως θυμάμαι τον Κλέωνα, τον κιθαρίστα και τραγουδιστή των MODE PLAGAL να έρχεται ένα ολόκληρο χρόνο στις πρόβες της "ΧΑΟΝΙΑΣ" γιατί ήθελε, λέει, να μάθει να κάνει ίσο..

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 406
Registration date : 07/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"αυτό το ίσο σου αδερφέ είναι μεγάλο πράγμα"... Empty Απ: "αυτό το ίσο σου αδερφέ είναι μεγάλο πράγμα"...

Δημοσίευση από αγης Δευ 28 Ιαν 2008, 5:26 pm

πρόκειται για παράφραση;
εγώ χρόνια τώρα το στίχο τον άκουγα "αυτό το ίσως αδερφέ, είναι μεγάλο πράγμα".
;;;;

αγης

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Registration date : 12/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

"αυτό το ίσο σου αδερφέ είναι μεγάλο πράγμα"... Empty Απ: "αυτό το ίσο σου αδερφέ είναι μεγάλο πράγμα"...

Δημοσίευση από ΑΠΕΙΡΟΣ Δευ 28 Ιαν 2008, 6:17 pm

παράφραση βεβαίως βεβαίως... κι ίσως απόψε να βάλουμε ηχογράφηση των PLAGAL με το ίωςς ως ίσο από την "ΑΛΛΗ ΟΧΘΗ"

ΑΠΕΙΡΟΣ
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 1023
Registration date : 07/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης